Ubuntu je beseda južno afriškega plemena Nguni Bantu, ki pomeni “humanost do drugih” ali “Jaz sem to, kar sem zaradi tega, kar smo vsi.”. Premešanka Ubuntu prinaša ubuntu duh v svet računalniškega programiranja.
Kaj je Ubuntu?
Ubuntu je premešanka z operacijskim sistemom linux, ki ga razvija skupnost razvijalcev po vsem svetu. Vse njegove različice so distribucije GNU/Linux operacijskega sistema v razvojni niti Debian. Ubuntu je primeren tako za prenosne in namizne računalnike, kot za strežnike. Namizje Unity uporabniku nudi preprost način uporabe, ki je še posebej pisan na kožo tistim, ki se prvič srečajo z računalnikom. Odlikujejo ga preglednost, varnost, prijaznost uporabniku, ličnost, hitrost, posodobljivost in v celoti poslovenjena uporabniška podpora. Najsi ga uporabljamo doma, v šoli ali pri delu, Ubuntu vsebuje vso potrebno programje. Oblikujemo lahko besedila, preglednice in predstavitve, poslušamo in urejamo glasbo, gledamo filme, brskamo po svetovnem spletu ali igramo računalniške igre. Poleg uporabniških programov pa Ubuntu vsebuje tudi zahtevnejša orodja za razvijalce in programerje.
Tu je še nekaj slik, ki prikažejo, kako je videti Ubuntu, kot smo ga v Društvu Duh časa pripravili za naše uporabnike.
Namizje Unity in zaganjalnik na levi, kjer se nahajajo prednastavljene povezave. Pregledna plošča na vrhu nudi dostop do vseh programov in datotek na računalniku.
Pregledna plošča se odpre tudi s preprostim klikom na tipko Super (na tipkovnici levo, med tipkama Ctrl in Alt).
Ko v Pregledni plošči vpišete prvih nekaj črk iskanega predmeta ali programa, vam takoj prikaže rezultate iskanja.
Programsko središče nudi dostop do aplikacij, ki so le en klik stran od namestitve na vaš računalnik. Večina aplikacij je brezplačnih. S Programskim središčem lahko tudi odstranjujete že nameščene programe.
Domača mapa nudi brskanje med datotekami, ki se nahajajo na vašem računalniku. Uporaba tega programa je zelo podobna Raziskovalcu v Microsoftovih Oknih (Windows).
LibreOffice je zbirka pisarniška programov, ki predstavlja klon Microsoftovega paketa Office. Združuje Writer (Word), Calc (Excell), Impress (Power point) in druge. Paket smo nastavili tako, da se datoteke shranjujejo v formate, ki so združljivi z Microsoftovim Office-om.
Privzeti brskalnik za dostopanje do spletnih vsebin je Firefox, ki je večini že znan. Uredili smo tudi mape s pogosto uporabljenimi povezavami. V mapo BODI SPREMEMBA! smo dodali nekaj vsebin, ki predstavljajo našo in sorodne organizacije, ki delujemo kot sprememba, ki jo želimo videti v svetu.
Namestili smo cel kup izobraževalnih programov in iger za vse starostne skupine. Tule vidimo zbirko aplikacij GCompris, v kateri so miselne igre za najmlajše.
Ubuntu sam sporoči, ko so na voljo posodobitve. Takrat se prikaže okno Upravljalnika posodobitev, v katerem lahko brez pomislekov kliknete na Namesti posodobitve. Upravljalnik posodobitev vam ponudi tudi nadgradnjo sistema na novo izdajo. Zaradi postopnega ukinjanja podpore starejši strojni opremi, našim uporabnikom nadgradnjo na 14.04.2 LTS zaenkrat še odsvetujemo, saj je mogoče, da se operacijski sistem ne bo več zagnal.
Na vrhu desno se nahaja zbirka spustnih menijev za pošto, povezave s spletom, zvok, koledar, uporabniški račun in naprednejše nastavitve. Tam je še možnost za izklop, ki se sicer pojavi tudi ob fizičnem pritisku na gumb on/off na samem računalniku.